KENNISBANK · CONSOLIDATIE EN GROEPSSTRUCTUUR

De consolidatiestaat: zo bouw en lees je het consolidatieoverzicht

Wat is een consolidatiestaat en hoe bouw je hem op? Met een uitgewerkt voorbeeld van holding en werkmaatschappij leer je hoe je elke eliminatiekolom leest, controleert en herleidt naar de bron.

In dit artikel: Waarvoor dient een consolidatiestaat? · Hoe is een consolidatiestaat opgebouwd? · Een uitgewerkt voorbeeld: holding en werkmaatschappij · Hoe lees en controleer je een consolidatiestaat? · Consolidatiestaat in Excel: wanneer werkt het en wanneer kraakt het? · Wat gaat er in de praktijk mis? · Zo werkt het in Easyclose · Veelgestelde vragen

Een consolidatiestaat is het overzicht waarin je per regel van de balans en de winst-en-verliesrekening laat zien hoe het groepscijfer is opgebouwd: een kolom per groepsmaatschappij, een of meer eliminatiekolommen en een geconsolideerde kolom. Per regel geldt de rekenregel: de som van de entiteiten plus de eliminaties en correcties is het geconsolideerde bedrag. De consolidatiestaat (ook consolidatieoverzicht of consolidatiewerkblad genoemd) is daarmee het rekenbewijs onder de geconsolideerde cijfers.

Waarvoor dient een consolidatiestaat?

Een geconsolideerde balans laat alleen de uitkomst zien. De consolidatiestaat laat de weg ernaartoe zien. Dat heeft drie functies.

  • Bewijs richting accountant en directie. De accountant wil per eliminatie weten welk bedrag is weggestreept, waarom en tegen welke tegenpost. De directie wil zien welk deel van de groepsomzet echte omzet is en welk deel onderling was.
  • Dossier bij de jaarrekening. De consolidatiestaat is het werkblad dat de geconsolideerde jaarrekening onderbouwt en waarin je jaren later de opbouw nog terugvindt.
  • De plek waar een verschil zichtbaar wordt. Sluit de rekening-courant niet, dan zie je dat niet in de geconsolideerde balans, die vaak alsnog sluit omdat het verschil in het resultaat lekt. Je ziet het in de eliminatiekolom, waar een vordering van 30.000 tegenover een schuld van 27.500 staat.

Hoe is een consolidatiestaat opgebouwd?

Van links naar rechts bevat een volledige consolidatiestaat vijf soorten kolommen. Niet elke groep heeft ze allemaal nodig, maar de volgorde is altijd dezelfde.

  1. Entiteitskolommen. Per groepsmaatschappij de enkelvoudige cijfers, gemapt op dezelfde rapportagestructuur. Een buitenlandse dochter staat hier al omgerekend naar euro's.
  2. IC-eliminaties. Alles wat binnen de groep tegen elkaar wegvalt: onderlinge omzet en kosten, rekening-courantvorderingen en -schulden, onderlinge dividenden, de deelneming tegen het eigen vermogen van de dochter en niet-gerealiseerde tussenwinst. Welke posten dat zijn, staat in intercompany-eliminaties.
  3. Eigendomscorrectie. Bij proportionele consolidatie neem je alleen het eigen aandeel mee, dus deze kolom haalt het deel van de andere aandeelhouder eruit. Bij volledige consolidatie van een dochter met minder dan 100% eigendom blijft alles staan, maar wordt het aandeel derden (minderheidsbelang) apart getoond in eigen vermogen en resultaat. Welke methode wanneer geldt, lees je in consolidatiemethoden.
  4. Handmatige consolidatieboekingen. Correcties die alleen op groepsniveau bestaan, zoals een goodwillafschrijving of een herclassificatie. Die horen in een eigen kolom, niet verstopt tussen de eliminaties. Zie consolidatieboekingen.
  5. Geconsolideerd. De uitkomst per regel.

De rekenregel per regel is dan: entiteiten + IC-eliminaties + eigendomscorrectie + consolidatieboekingen = geconsolideerd. Elke eliminatie- en correctiekolom is bovendien zelf een sluitende boeking: het totaal debet is gelijk aan het totaal credit. Daardoor sluit de geconsolideerde balans automatisch zolang de enkelvoudige balansen sluiten.

Een uitgewerkt voorbeeld: holding en werkmaatschappij

Neem een groep met twee BV's. De holding bezit 100% van de werkmaatschappij en waardeert de deelneming tegen het eigen vermogen van de dochter (250.000 euro). De holding rekent een managementfee van 135.500 euro per jaar, die bij de werkmaatschappij als kosten staat. De werkmaatschappij heeft daarnaast een rekening-courantschuld van 30.000 euro aan de holding, die bij de holding als vordering staat. Alle bedragen in euro's; kosten staan als positieve bedragen, een eliminatie als negatief bedrag.

RegelHoldingWerkmaatschappijEliminatiesGeconsolideerd
Winst-en-verlies
Omzet derden0900.0000900.000
Managementfee (opbrengst)135.5000-135.5000
Managementfee (kosten)0135.500-135.5000
Overige kosten110.000640.0000750.000
Resultaat deelneming124.5000-124.5000
Resultaat150.000124.500-124.500150.000
Activa
Vaste activa0150.0000150.000
Deelneming werkmaatschappij250.0000-250.0000
Rekening-courant (vordering)30.0000-30.0000
Debiteuren0180.0000180.000
Liquide middelen45.00070.0000115.000
Totaal activa325.000400.000-280.000445.000
Passiva
Eigen vermogen280.000250.000-250.000280.000
Rekening-courant (schuld)030.000-30.0000
Crediteuren en overige schulden45.000120.0000165.000
Totaal passiva325.000400.000-280.000445.000

De managementfee valt aan beide kanten weg: 135.500 minder opbrengst bij de holding, 135.500 minder kosten bij de werkmaatschappij, per saldo nul effect op het groepsresultaat. Het resultaat deelneming van 124.500 verdwijnt, omdat de winst van de dochter al regel voor regel in de groepscijfers zit. Het geconsolideerde resultaat van 150.000 is daardoor precies het resultaat van de holding. Op de balans valt de deelneming van 250.000 weg tegen het eigen vermogen van de dochter, en de rekening-courant van 30.000 aan de actiefzijde tegen de 30.000 aan de passiefzijde. De eliminatiekolom sluit: 280.000 minder activa, 280.000 minder passiva. Het groepsvermogen is 280.000, gelijk aan het vermogen van de holding.

Hoe lees en controleer je een consolidatiestaat?

Een consolidatiestaat lees je niet van links naar rechts, maar per controle. Vier controles vangen bijna alles.

  1. Elke eliminatiekolom sluit. Het totaal van de eliminaties aan de actiefzijde is gelijk aan het totaal aan de passiefzijde (hierboven tweemaal 280.000), en in de winst-en-verliesrekening staat tegenover elke weggestreepte opbrengst een weggestreepte kost, of een verklaarbaar effect op het resultaat. Een kolom die niet sluit, is een boeking die niet sluit.
  2. De geconsolideerde balans sluit. Totaal activa is totaal passiva, en het geconsolideerde resultaat past in de mutatie van het eigen vermogen.
  3. De rekening-courant valt precies weg. De vordering bij de ene BV en de schuld bij de andere moeten op de cent gelijk zijn. Is dat niet zo, dan controleer je eerst de bron, per maand en per paar BV's, zoals beschreven in de RC-check. Je lost het niet op in de eliminatiekolom.
  4. Elk bedrag is te herleiden. Elk cijfer in een entiteitskolom voert terug op een grootboekrekening en een boekingsregel, elke eliminatie op een concrete post met tegenpartij en bedrag. Een eliminatie "diversen 4.300" is geen eliminatie maar een sluitpost.
VuistregelAls je een eliminatie niet in één zin kunt uitleggen (welke post, bij welke twee BV's, welk bedrag, waarom), hoort hij niet in de staat. Splits hem tot je dat wel kunt.

Consolidatiestaat in Excel: wanneer werkt het en wanneer kraakt het?

Bij twee BV's is een consolidatiestaat in Excel goed te doen. Je plakt twee kolommen uit de boekhouding, typt drie of vier eliminaties en de somkolom klopt. Alles staat op één scherm en iedereen begrijpt het bestand.

Bij vijf of meer BV's kraakt dezelfde opzet, om vier redenen.

  • Koppelingen naar losse exports. Elke entiteitskolom hangt aan een eigen exportbestand. Eén BV die een week later klaar is, betekent opnieuw plakken, en niemand weet zeker of alle kolommen van dezelfde datum zijn.
  • Verborgen formules. Na twee jaar staan er somformules over verkeerde bereiken, een hardgetypt bedrag waar een formule hoorde en een tabblad dat alleen de oorspronkelijke bouwer begrijpt.
  • Een eliminatie die iemand handmatig overschrijft. De rekening-courant sluit niet, het is vrijdagmiddag, en iemand typt 27.500 over de 30.000 heen. De staat sluit, het verschil is weg, en niemand vindt het terug.
  • Geen historie per maand. Het bestand bevat de laatste stand. Wat de consolidatiestaat van maart was, weet je niet meer, en een vergelijking met vorig jaar per maand is niet te maken.

Het aantal onderlinge relaties groeit bovendien sneller dan het aantal BV's: bij twee BV's is er één paar, bij vijf zijn het er tien. Hoe je een consolidatie vanaf het begin goed neerzet, staat in het stappenplan consolideren.

Wat gaat er in de praktijk mis?

  • Eliminaties saldo-matig in plaats van per post. Eén regel "IC-eliminaties 165.500" in plaats van de managementfee van 135.500 en de rekening-courant van 30.000 apart. Het totaal klopt, maar zodra de accountant vraagt waar de 165.500 uit bestaat, begint het zoeken opnieuw.
  • Geen aparte kolom voor handmatige boekingen. Een goodwillafschrijving wordt tussen de IC-eliminaties gezet. Daardoor verdwijnt het onderscheid tussen "wat viel weg" en "wat hebben we gecorrigeerd".
  • Consolidatiestaat alleen per jaar. Wie alleen in maart de staat over het vorige jaar opstelt, vindt dan pas de verschillen van twaalf maanden tegelijk. Een staat per maand maakt elk verschil klein en vers.
  • De deelneming tegen kostprijs elimineren terwijl het eigen vermogen van de dochter is veranderd. De holding kocht de aandelen voor 180.000, de dochter heeft inmiddels 250.000 eigen vermogen. Wie 180.000 wegstreept tegen 250.000, houdt 70.000 over die nergens thuishoort. Elimineer de deelneming tegen het huidige eigen vermogen van de dochter, of leg het verschil expliciet vast als goodwill of als resultaat.
  • Een rekening-courant die niet sluit "oplossen" in de eliminatiekolom. Het verschil van 2.500 verdwijnt in de staat, maar het zit nog steeds in een van beide administraties. Volgende maand is het 2.500 plus iets nieuws. Het verschil hoort in de bron te worden opgelost, niet in het overzicht.

Zo werkt het in Easyclose

Hieronder lees je hoe Easyclose je hierbij helpt. Liever eerst zelf kijken? Open de demo, zonder account.

Easyclose bouwt de consolidatiestaat automatisch op uit de administraties van je BV's, of die nu uit een auditfile, Excel of een directe koppeling komen. Per BV een kolom, dan een kolom IC-eliminaties, een kolom eigendomscorrectie (voor proportionele consolidatie of minder dan 100% eigendom) en de geconsolideerde kolom, per regel volgens de rekenregel entiteiten + eliminaties + correctie = geconsolideerd. Rekening-courant- en intercompany-rekeningen markeer je als eliminatierekening; de saldi vallen zichtbaar tegen elkaar weg. Handmatige consolidatieboekingen staan apart, per periode, met debet = credit als eis.

Elk bedrag in de staat klikt door tot de boekingsregel, en de RC-check laat per maand en per paar BV's zien of de rekening-courant sluit, zodat je een verschil in de bron oplost en niet in de eliminatiekolom. De consolidatie is te exporteren naar Excel voor het jaarrekeningdossier. Probeer het in de demo met de Vermeulen Groep, inclusief een verstopt rekening-courant-verschil van 2.500 euro.

Veelgestelde vragen

Wat is een consolidatiestaat?

Een consolidatiestaat is het overzicht dat per regel van de balans en de winst-en-verliesrekening laat zien hoe het geconsolideerde cijfer is opgebouwd. Hij bevat een kolom per groepsmaatschappij, een of meer eliminatiekolommen voor onderlinge posten en correcties, en een geconsolideerde kolom. Per regel geldt: entiteiten plus eliminaties en correcties is geconsolideerd. De staat is het rekenbewijs onder de geconsolideerde cijfers en het werkblad in het jaarrekeningdossier.

Wat staat er in de eliminatiekolom van een consolidatiestaat?

In de eliminatiekolom staan de posten die binnen de groep tegen elkaar wegvallen: onderlinge omzet en kosten zoals een managementfee, rekening-courantvorderingen en -schulden, onderlinge dividenden, de deelneming van de moeder tegen het eigen vermogen van de dochter en niet-gerealiseerde tussenwinst op onderlinge leveringen. Elke eliminatie is een sluitende boeking: het totaal aan de actiefzijde is gelijk aan het totaal aan de passiefzijde.

Hoe controleer je of een consolidatiestaat klopt?

Met vier controles. Elke eliminatiekolom sluit: het totaal aan de actiefzijde is gelijk aan dat aan de passiefzijde. De geconsolideerde balans sluit en het resultaat past in de mutatie van het eigen vermogen. De rekening-courantvordering bij de ene BV valt op de cent weg tegen de schuld bij de andere. En elk bedrag is te herleiden naar een grootboekrekening en een boekingsregel, elke eliminatie naar een concrete post met tegenpartij en bedrag.

Kun je een consolidatiestaat in Excel maken?

Ja, bij twee of drie BV's werkt een consolidatiestaat in Excel goed: twee kolommen uit de boekhouding, enkele eliminaties en een somkolom. Bij vijf of meer BV's wordt het kwetsbaar: kolommen hangen aan losse exports, formules raken verborgen, een eliminatie wordt handmatig overschreven en er is geen historie per maand. Het aantal onderlinge relaties groeit bovendien sneller dan het aantal BV's, van één paar bij twee BV's naar tien bij vijf.

Wat is het verschil tussen een eliminatie en een consolidatieboeking?

Een eliminatie streept een post weg die aan twee kanten in de groep staat, zoals een managementfee die bij de ene BV omzet is en bij de andere kosten. Het bedrag komt uit de administraties zelf. Een consolidatieboeking is een correctie die alleen op groepsniveau bestaat, zoals een goodwillafschrijving of een herclassificatie, en die in geen enkele administratie voorkomt. In een goede consolidatiestaat staan ze in aparte kolommen.

Hoe vaak stel je een consolidatiestaat op?

Bij voorkeur elke maand, als sluitstuk van de maandafsluiting van de groep. Wie alleen per jaar consolideert, vindt in maart de verschillen van twaalf maanden tegelijk en moet dan ver terugzoeken. Een maandelijkse staat houdt elk verschil klein en vers, geeft de directie actuele groepscijfers en levert aan het einde van het jaar een dossier waarin elke maand al is gecontroleerd. De jaarstaat is dan een optelsom van gecontroleerde maanden.

Verder lezen

Consolidatie en groepsstructuurConsolideren van meerdere BV's: zo zet je een consolidatie opWat is consolideren en hoe pak je het aan voor een groep BV's? De vijf stappen van losse administraties naar één geconsolideerd beeld, in de volgorde die in de praktijk werkt.› Consolidatie en groepsstructuurConsolidatiemethoden: volledig, proportioneel of vermogensmutatie?Welke consolidatiemethode past bij welk belang? Uitleg van volledige en proportionele consolidatie, de vermogensmutatiemethode, het effectieve belang en het minderheidsbelang.› Consolidatie en groepsstructuurIntercompany-eliminaties: welke posten vallen weg bij consolidatie?Wat zijn intercompany-eliminaties en welke rekeningen markeer je als eliminatierekening? Uitleg van onderlinge vorderingen, schulden, omzet en kosten die bij consolidatie tegen elkaar wegvallen.› Consolidatie en groepsstructuurConsolidatieboekingen: correcties die alleen op groepsniveau geldenWat is een consolidatieboeking en wanneer heb je er een nodig? Uitleg van memoriaalcorrecties op groepsniveau, zoals een herrubricering of een correctie op een afgesloten periode, en wat je juist niet handmatig boekt.› Consolidatie en groepsstructuurRekening-courant tussen BV's controleren: de RC-checkHoe controleer je of de rekening-courant tussen je BV's sluit? Uitleg van de RC-check: waarom onderlinge saldi op nul moeten uitkomen, hoe je een gemiste tegenboeking vindt en wat je ermee doet.› Consolidatie en groepsstructuurTussenwinst in voorraad elimineren bij consolidatieWat is tussenwinst in voorraad en waarom moet die uit de geconsolideerde cijfers? Je leert hoe je de ongerealiseerde winst op onderlinge leveringen berekent, elimineert en het jaar erna terugdraait.› Consolidatie en groepsstructuurValutaomrekening bij consolidatie: een buitenlandse dochter meenemenHoe reken je een buitenlandse dochter om bij consolidatie? Je leert welke koers je gebruikt voor balans, resultaat en eigen vermogen en waar het omrekeningsverschil heen gaat.› Consolidatie en groepsstructuurDe 403-verklaring: vrijstelling voor de dochter, aansprakelijkheid voor de moederWat is een 403-verklaring (artikel 2:403 BW) en wat betekent hij voor moeder en dochter? Je leert de voorwaarden, het misverstand over consolidatie, het risico voor de holding en hoe intrekken werkt.› Consolidatie en groepsstructuurVrijstelling kleine groep: wanneer hoef je niet te consolideren?Consolidatievrijstelling voor een kleine groep: wanneer vervalt de consolidatieplicht, hoe bepaal je de groepsgrootte op geconsolideerde basis en waarom veel vrijgestelde groepen toch consolideren.› Consolidatie en groepsstructuurMinderheidsbelang berekenen en presenteren in de consolidatieMinderheidsbelang of aandeel derden berekenen bij volledige consolidatie: waar het in de balans en de winst-en-verliesrekening staat, en hoe je het effectieve belang langs een keten uitrekent.› VerdiepingDe geconsolideerde jaarrekening: plicht, stappenplan en valkuilen› In actieConsolidatie in actie: zie het stap voor stap bewegen›

Zie het met echte cijfers, zonder account

De demo bevat de fictieve Vermeulen Groep: twee BV's, een holding, een complete maandafsluiting en een bewust verstopt rekening-courant-verschil. Klik erdoorheen zoals je in je eigen omgeving zou doen.

Probeer de live demo
  • Werkt met elk boekhoudpakket: auditfile, Excel of koppeling
  • Elk bedrag klikt door tot op de boekingsregel
  • Consolidatie met zichtbare eliminaties en RC-check
  • EU-hosting, elke organisatie strikt gescheiden